LÄSÖBIET FÅR EN NY Ö?
På Danmarks Biavlerforenings hemsida finns en artikel om att Offentlig Bisygdomsbekämpelse förhandlar med ägaren av Romsö om att göra ön till renparningsstation för nordiska bin/läsöbin . Ön ligger 6 sjömil ut från Kerteminde på Fyn.Forskningsinstitutionen önskar byta ut sina bin mot nordiska/brune bier och är därför i behov av en parningsstation för att fylla behovet av renparade drottningar.
- Vi vill gärna ha nordiska bin i våra kupor. Om detta bi ska bevaras måste vi också visa att vi kan bedriva avel med nordiska bin, säger seniorforskaren Per Kryger.
Därför har han fått löfte om drottningar från Läsö, som kan användas för i första hand 10 samhällen på Romsö. Går det som planerat kommer det under sommaren ske en utökning till 20 samhällen med rena nordiska bin på ön. Dessa ska leverera drottningar till de mer än 100 bisamhällen som Offentlig Bisygdomsbekämpelse idag har i sin verksamhet på fastlandet.
- Romsö ska vara en renparningsstation . Möjligtvis kan det i framtiden bli möjligt att stationen blir öppen för andra, men det är beroende av förhandlingar med ägaren, säger Per Kryger.
Romsö ägs idag av Niels Reventlow på godset Hverringe, men enligt en artikel i Fyens Stiftstidene den 29 mars är ägaren positiv till tanken på en renparningsstation på ön. Per Kryger understryker att Romsö inte ska bli ett alternativ till arbetet med att bevara det bruna biet på Läsö. Det blir mera ett komplement, säger Per Kryger.
Det har under de senaste veckorna diskuterats om att bilda en stödförening för att bevara det bruna biet. Per Kryger är inte avvisande till att en parningsstation på längre sikt kan drivas av en sådan grupp.
- Den tanken är mig inte fjärran. Ju fler som går med i arbetet desto bättre är det, säger han.
Författare till artikeln är Frede Frandsen.
Översättning och bearbetning: Ingvar Arvidsson
Efter att ovanstående blev publicerat kom nedanstående tillägg in på hemsidan:
Tilføjelse 3. april 2005:
Danmarks Jordbrugsforskning arbejder ligeledes med planer om at gøre Anholt til et område, hvor der kun må være brune bier. Det fortæller seniorforsker Per Kryger. På øen findes i dag to-fire biavlere, der tilsammen driver biavl med omkring 40 bifamilier. Ifølge Per Kryger er der lokalt interesse for at gøre øen til et område, hvor der kun holdes brune bie.